Cijena zlata za 1g:  88.7521 € (0%)   |    Cijena srebra za 1g: 1.0037 € (0%)   Ažuriranje cijena za 5:00

Search
Close this search box.

Zanimljivosti o valutama koje vjerojatno niste znali

Koliko dobro poznajete domicilnu valutu? Što je s novčanicama i kovanicama drugih zemalja? Jeste li se ikada zapitali koje su svjetske valute najjače, najrjeđe ili kojima se najviše trguje? Kao stručnjaci za novčano poslovanje, u Auro Domusu smo fascinirani pričama o novcu, stoga donosimo kratki vodič kroz svjetske valute i zanimljivosti o valutama koje vjerojatno niste znali.

Što su svjetske valute?

Počnimo s bitnim. Valuta je pojam koji se odnosi na različite vrste novca koji se koristi u različitim zemljama. Svjetske valute mogu varirati od zemlje do zemlje pa se tako u Kini i Švicarskoj koristi različiti novac. Vrijednost valute također varira; primjerice, jedna jedinica novca u El Salvadoru neće uvijek biti jednaka jedinici u Indiji.

Povijesno gledano, valuta je mogla biti u obliku čaja, školjki ili čak sira, no danas se fiat valute u većini zemalja svijeta proizvode kao kovanice ili novčanice, i to u kovnicama, kako bi se smanjila mogućnost krađe ili krivotvorenja. Svaka država ima vlastitu riznicu za proizvodnju svog novca, koristeći svoje slike, simbole i druge konvencije.

Svjetske valute također imaju jedinstvene kodove koje je uspostavila Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) za jednostavno skraćivanje.

Nazivi valuta razlikuju se, ali postoje preklapanja. Na primjer, Australski dolar (AUD), Fidžijski dolar (FJD) ili Kanadski dolar (CDN) imaju različite vrijednosti, iako su sva tri “dolari”. To znači da kanadske dolare ne možete koristiti u Australiji i obrnuto.

Zanimljivosti o valutama svijeta

U svijetu se koristi oko 180 vrsta valuta u 195 različitih međunarodno priznatih zemalja svijeta, kao i u nekim teritorijima i regijama koje imaju vlastite valute.

  • Najstarija valuta na svijetu koja je još uvijek u opticaju je Britanska funta (GBP). Iako su kroz povijest tiskane nove novčanice i dizajn se vremenom poboljšavao, GBP valuta postoji od 8. stoljeća i koristi se više od 1.200 godina.
  • Južnosudanska funta je najnovija valuta na svijetu, puštena u opticaj u srpnju 2018.
  • Iako je Američki dolar među najkorištenijim valutama na svijetu, nije i najjača valuta. Kuvajtski dinar (KWD) je trenutno najjača valuta na svijetu. Jedan kuvajtski dinar vrijedi više od 3 američka dolara zbog velike vrijednosti kuvajtskog gospodarstva temeljenog na nafti.
  • Američki dolar (USD) je najkorištenija valuta u svijetu, kako za međunarodne transakcije, tako i kao rezervna valuta u središnjim bankama. Oko 70 % svjetske valute je u opticaju u američkim dolarima.
  • Najrjeđe korištena valuta u svijetu je Dobra (STN). Pripada maloj afričkoj otočnoj državi São Tomé i Príncipe, koja ima populaciju od otprilike 200 000 ljudi, što njezinu valutu čini jednom od najmanje cirkulirajućih na svijetu zbog veličine zemlje i gospodarskih razmjera.
  • Trenutno, Iranski rijal (IRR) ima najmanju vrijednost u svijetu zbog inflacije i ekonomskih sankcija. Da bi se dobio 1 američki dolar, potrebno je nekoliko stotina tisuća rijala.
  • Kanadski dolar (CAD), australski dolar (AUD) i novozelandski dolar (NZD) najšarenije su valute na svijetu. Poznati su po svojim šarenim plastičnim novčanicama koje su otporne na vodu i vrlo izdržljive.
  • Zimbabveanski dolar prije svog ukidanja 2009. doživio je toliku hiperinflaciju da su se koristile novčanice s apoenima od 100 bilijuna (100.000.000.000.000) dolara. Danas je praktički bezvrijedna, odnosno vrijedi svega par dolara koliko ćete ju platiti kao suvenir koji se prodaje na tržnici.
  • Najveća novčanica ikad izdana je filipinska novčanica od 100.000 pesosa, tiskana 1998. u čast 100. obljetnice neovisnosti. Dimenzije su joj bile čak 35,6 cm × 21,6 cm.
  • Najmanja novčanica na svijetu dolazi iz Rumunjske. Riječ je o novčanici od 10 bani, koja je izdana 1917. godine tijekom Prvog svjetskog rata. Tiskana je na papiru zbog nestašice metala za izradu kovanica, u dimenzijama 27,5 mm x 38 mm. Danas je vrlo rijetka i popularna među kolekcionarima zbog svoje jedinstvenosti i male veličine.
  • Osim klasičnih kovanica koje poznajemo, u svijetu postoje kovanice s rupom u sredini, popularne u nekim zemljama, poput Japana (5 i 50 jena) i Danske (25 ore). Rupica olakšava nošenje i identifikaciju.
  • Prvi službeni novčić jednog centa osmislio je Benjamin Franklin 1787. godine, a nosio je poruku: ”Gledaj svoja posla.” Neki povjesničari smatraju da je to bila ideja samog Franklina koji je bio poznat i uspješan biznismen. Tek kasnije moto je zamijenjen poznatim američkim motom ”In God We Trust.”
  • Najučestalija životinja koja se nalazi na više od 40 valuta svijeta je orao, dok je pokojna kraljica Elizabeta II najčešće lice na novčanicama i kovanicama. Ujedinjeno Kraljevstvo ima brojne (bivše) kolonije koje još uvijek koriste istu valutu ili ih ona povezuje u Commonwealthu, pa je tako i postala simbol na novcu u više od 30 zemalja.
  • Neke zemlje, poput Švedske i Norveške, ozbiljno rade na prelasku u potpuno bezgotovinsko društvo pa u budućnosti možda više neće imati kovanice ili papirnati novac.

 
Kako se trguje valutama?

Svjetske valute mijenjaju se svakodnevno, posebice u poslovne i političke svrhe. Zapravo, gotovo 50 % američke valute drži se izvan Sjedinjenih Država. Tržišni tečaj diktira vrijednost svake valute u usporedbi s drugom. Tečaj se može mijenjati svakodnevno i temelji se na različitim ekonomskim i političkim čimbenicima koje vlada koja izdaje valutu ne može uvijek kontrolirati.

Auro Domus je gotovo 15 godina vodeći partner za mjenjačko poslovanje u Hrvatskoj, s najvećom mrežom poslovnica koja trenutno broji 42 mjenjačnice. Nedavnom akvizicijom lanca mjenjačnica Exclusive Change i Auro Domusa, usluge mjenjačnice klijentima su odsad dostupne na dodatnih 12 novih lokacija u vodećim trgovačkim centrima u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Osijeku, Zadru i Puli.

Klijentima koji planiraju egzotično putovanje ili odlazak na poslovni put na raspolaganju je više od 37 valuta iz Europe i svijeta. Široka mreža poslovnica omogućuje sveprisutnu, jednostavnu i sigurnu uslugu, a valute se mogu naručiti i online. Zajamčeni rok isporuke je 48 sati, a za usluge mjenjačnice ne naplaćuje se provizija.

Potražite najbližu Auro Domus mjenjačnicu na linku.

Podijeli:

Povezane novosti

Skip to content