Sjedinjene američke države izgubile su u petak i posljednju oznaku „savršenog“ kreditnog rejtinga. Kako je javio CNN, posljednja agencija koja je držala najviši „kreditni skor“ za SAD, razinu AAA, krajem prošlog tjedna promijenila je svoj stav i uskladila se s ocjenom druge dvije velike agencije. Fitch je u kolovozu 2023. srušio američki rejting s “AAA” na “AA+”, obrazloživši to “stalnim pogoršanjem fiskalnih izgleda i političkim prepirkama oko limita zaduživanja”. S&P je to učinio i znatno ranije, još 2011. godine.
Bijeg u „sigurna utočišta“
Kad agencija za rejting spusti ocjenu najvećem izdavatelju državnih obveznica na svijetu, učinak nadilazi puki naslov u novinama. Moody’s je snizio rejting SAD-a na “Aa1”, procjenjujući da će javni dug do 2035. narasti na 134 % BDP-a uz sve veće kamate, navodi Reuters.
– To dodatno potvrđuje da SAD ima problem s prevelikim zaduženjem – Kongres će se morati stegnuti ili smanjiti potrošnju, komentirao je profesor financija sa Stanforda Darrell Duffie novu situaciju za američku ekonomiju.

Za investitore je takav rez okidač za bijeg u sigurna utočišta. Nakon sniženja S&P-a 2011. zlato je zabilježilo tada povijesni vrh, a analitičari World gold Councila podsjetili su da je i Fitchov potez 2023. pojačao rasprave o “fiskalnoj dominaciji” – strahu da će rast ponude američkih obveznica gurnuti prinose još više, što je u prošlosti znalo poduprijeti cijenu zlata.
Iako se prva reakcija tržišta metala tada činila mlakom, ekonomist Steven Ricchiuto upozorio je da je to “udarac u američki oklop”. Jednostavno rečeno, što je država zaduženija, to je atraktivniji plemeniti metal koji nema kreditni rizik, pa investicijsko zlato postaje svojevrsna polica osiguranja protiv političke neizvjesnosti i inflacije koja iz nje proizlazi.
Impresivan rast vrijednosti zlata
Zlato je i nakon 2023. godine ostvarilo impresivan rast vrijednosti. Na to su utjecali brojni makroekonomski faktori, ali svoju ulogu odigralo je i stanje ponajvećeg svjetskog gospodarstva.

Moody’s najnoviji rez potaknuo je trenutačan skok spot-cijene zlata na oko 3.200 USD za uncu, čime je tjedan zaključen uz porast cijene i korigirao negativan trend koji je trajao od ponedjeljka. Stratezi vide prostor i za više razine.
– Ako investitori nastave gubiti povjerenje u sredstva denominirana u dolarima, zlato relativno lako moglo prema 4.000 dolara, izjavio je za Kitco Nitesh Shah, direktor istraživanja u WisdomTreeu.
Izvori: World Gold Council, CNN, Kitco, Reuters